*
Czy nowa placówka okaże się szkołą XXI wieku? Dodane 2008-10-27 10.25 , komentarzy 1

Liceum akademickie we Wrocławiu

zobacz na mapie 51.171688079834,16.9034309387207

Być może już wkrótce zostanie powołane pierwsze w Polsce liceum akademickie. Pilotażowa placówka miałaby powstać we Wrocławiu.

Liceum akademickie byłoby szkołą eksperymentalną, która miałaby za zadanie skupić i wyłowić młodych ludzi, którzy są pasjonatami nauki i przedmiotów ścisłych.

- Projekt szkoły jest projektem roboczym. Chcielibyśmy dzięki niemu wyłowić uzdolnione osoby – mówi Lilia Jaroń z wrocławskiego wydziału edukacji.

Pomysł pojawił się w związku z Europejskim Instytutem Technologicznym. Cały czas trwa walka o jeden z Węzłów Wiedzy i Innowacji, w którym prowadzone będą badania w ramach EIT.

- Bez względu na decyzję, do konsolidacji w obszarze nauk biotechnologii i nanotechnologii dojdzie w ośrodku na Praczach Odrzańskich – dodaje Jaroń.

Jednym z elementów, który ma przyciągnąć przyszłych uczniów do szkoły, będzie indywidualny tok nauczania.

- Zastanawialiśmy się jak tworzyć narybek młodych ludzi. Nie chcemy studentów, którzy na uczelniach już studiują na tych kierunkach i są młodymi naukowcami. Chcemy wyłapać uczniów już na poziomie gimnazjum. Chodzi o to, by to młodzi ludzie warunkowali sobie tempo rozwoju nauczanych przedmiotów – podkreśla Jaroń.

Plan zakładał, by takie liceum powstało na Politechnice. Ale tam brakuje przestrzeni dlatego nowa placówka powstałaby najprawdopodobniej na terenie przyszłego Węzła Wiedzy i Innowacji na Praczach Odrzańskich.

Decyzja o tym, czy projekt wejdzie w życie uzależniona będzie od prac przygotowawczych. Jak udało nam się dowiedzieć, pierwsze zajęcia w nowej szkole mają szansę rozpocząć się w 2013 roku.

X

Miejsce
w rankingu
Dariusz Wieczorkowski

Założyciel i pierwszy szef portalu mmwroclaw.pl. Dziennikarz, reporter, wydawca. Zapraszam tu: wieczorkowski.com.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Ola Gość
~Ola
Nie jest to pierwsze liceum akademickie w Polsce. 2012-07-20 14.20

Inne działają np. przy UMK w Toruniu (pierwsze, od 1998r.) , przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dodaj swój komentarz: