*
Tradycje wigilijne prawosławnych nie pokrywają się do końca z naszymi Dodane 2009-01-06 22.20 , komentarzy 0

Prawosławne Święta Bożego Narodzenia

Większość z nas o świętach zdążyła już prawie zapomnieć. Jednak część wrocławian poczuje ich magię dopiero teraz.

Dla prawosławnych właśnie rozpoczęły się Święta Bożego Narodzenia. Wigilia przypada dla nich wtedy, kiedy my obchodzimy Święto Trzech Króli, a więc 6 stycznia.

Skąd bierze się ta różnica w czasie? Wyznawcy prawosławia posługują się innym niż katolicy kalendarzem. Podstawą dla właściwych wyliczeń jest dla nich kalendarz juliański. Członkowie Kościoła katolickiego natomiast korzystają z kalendarza gregoriańskiego.

Tradycje wigilijne prawosławnych nie pokrywają się do końca z naszymi. Na świątecznym stole pojawiają się nieco inne potrawy, np. kisełycia, chociaż nie zabraknie również ryby czy kutii.

Co jednak może dziwić katolików, prawosławni nie mają zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego łamią się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem.

Niezależnie jak nazwiemy ten szczególny dzień (wigilia, nawieczerie czy soczelnik), jest to jedno z najważniejszych świąt w roku każdego chrześcijanina. Prawosławni stanowią we Wrocławiu mniejszość, bo mieszka tutaj tylko kilka tysięcy członków tego kościoła. Dzięki temu, że obchodzą wigilię dokładnie 13 dni po nas, to przynajmniej mają białe święta.

X

Miejsce
w rankingu
Kinga Czernichowska

Jestem absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubię dobrą literaturę oraz kino, które wciąga. Wolny czas staram się spędzać aktywnie - uwielbiam różne formy fitnessu, w szczególności zumbę. Moje hobby to gra na pianinie. Przede wszystkim jednak lubię pisać, dzięki czemu praca jest moją pasją. Jeżeli wiesz, że coś ciekawego dzieje się w mieście, chcesz się podzielić ciekawym tematem, zrobić zdjęcia na koncercie, odezwij się. Mój mail to: kinga.czernichowska@mediaregionalne.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: