*
Kobiety będą mogły anonimowo zostawiać niechciane noworodki Dodane 2009-09-24 14.10 , komentarzy 1

Okno życia już otwarte na wrocławian

zobacz na mapie 51.1193389892578,17.0326919555664

Pierwsze we Wrocławiu "okno życia" od 23 września jest już czynne. Można w nim zostawiać niechciane nowo narodzone dzieci. "Oknem" opiekować się będą siostry boromeuszki.

Zakonnice otworzyły "okno" w budynku dawnego szpitala przy ul. Rydygiera. Teraz w budynku znajduje się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy p.w. św. Jerzego.

- Moim marzeniem było, żeby "okno" powstało w myśl idei żywego pomnika. Jednym z takich pomników jest nasz zakład opiekuńczo-leczniczy, drugim to "okno", a kolejnymi może w przyszłości będzie szpital położniczo-medyczny przy ul. Pomorskiej i wyższa szkoła medyczna - mówi Ewa Jędrzejak, boromeuszka. - Chcemy ratować dzieci i zamanifestować solidarność z życiem - dodaje.


Siostra Ewa Jędrzejak, inicjatorka projektu


"Okno życia" powstało w piwnicy. Przez trzy tygodnie była ona remontowana i odnawiana. Zamontowano w niej m.in. umywalkę i alarm, który będzie informował, że w specjalnym, podgrzewanym łóżeczku znalazło się dziecko. Po odebraniu dziecka z "okna" siostry natychmiast będą wzywać pogotowie, któremu przekazywane będą noworodki.

- Świat nie jest doskonały, dlatego spotykamy się w tym miejscu z dramatem wewnętrznym, ale jest tu również nadzieja na szczęście dla dziecka - komentuje Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia, który otwierał "okno".

Miejsce anonimowego przekazania noworodka było poprzedzone krótkim nabożeństwem i poświęcone przez arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego.
- To bardzo ważne miejsce. A na siostrach boromeuszkach ciąży wielka odpowiedzialność - oceniał arcybiskup.


Okno zostało poświęcone przez arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego


Okno ma rozwiązać problem dzieci porzucanych na śmietnikach i podrzucanych w szpitalach. Najczęściej takie noworodki mają małe szanse na przeżycie, szczególnie jeśli zostaną pozostawione na dworze zimą. Z "okna życia" dziecko trafiać będzie do szpitala, a stamtąd do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

- Procedurą adopcyjną nie zajmuje się tylko sąd. W jasnych przypadkach dziecko może szybko trafić do rodziny zastępczej - mówi Beata Ziętek z Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zajmująca się sprawami rodzinnymi. - Ze swojej strony zrobimy wszystko, by dziecko jak najszybciej mogło zostać adoptowane - zapewnia.


Małe okno - duża szansa


W Polsce matka ma prawo w ciągu sześciu tygodni zmienić zdanie i odebrać wcześniej porzucone dziecko.


Czytaj również:

X

Miejsce
w rankingu
Michał Potocki

Masz newsa a brakuje Ci odwagi, żeby pokazać go światu? Chcesz przeczytać na MM-ce jakiś konkretny artykuł? Brakuje Ci określonej tematyki w portalu? Pisz śmiało na e-mail, gg lub dzwoń. ------------------------------------------------------ michal.potocki@mmwroclaw.pl ------------------------------------------------------ gg 13337055 ------------------------------------------------------ tel. +48 510 026 915

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

max.k Gość
~max.k
BRAMA ŻYCIA.... 2010-11-25 14.56

WSPANIAŁY POMYSŁ !
***********************************************
WIĘCEJ, WIĘCEJ W CUDZE RĘCE...
*************************************************

Dodaj swój komentarz: