*
Potężna inwestycja obok stadionu na Euro 2012 Dodane 2009-12-18 17.00 , komentarzy 1

Powstanie galeria handlowa przy stadionie [wizualizacje]

zobacz na mapie 51.1441421508789,16.9414329528809

150 sklepów, kawiarni, punktów usługowych, fitness, kręgle i 2,5 tyś. miejsc parkingowych, a wszystko w klimacie zorzy polarnej - to nowa galeria handlowa Wrocławia.

Znamy już projekt centrum handlowego, które stanie w sąsiedztwie stadionu z ul. Śląskiej. Galeria handlowa, która pozostaje jeszcze bez nazwy, będzie połączona podziemnym przejściem ze stadionem. Koszt jej wybudowania to około 600 mln zł. Na 200 tyś. metrów kwadratowych 30 proc. stanowić będzie powierzchnia handlowa. Właścicielem obiektu będzie WKS Śląsk Wrocław.


Będzie nowocześnie


- Wszystkie środki zarobione w galerii będą przeznaczone na finansowanie piłkarskiego Śląska. Sponsoring będzie tylko uzupełniał budżet klubu - mówi Józef Birka, przewodniczący Rady Nadzorczej Śląska Wrocław. - Chcieliśmy, żeby centrum było wyjątkowe i nowoczesne, a jednocześnie dobrze wyglądało razem ze stadionem. Jest to coś w rodzaju zorzy polarnej, ma płynny kształt, będzie tam dużo szkła, a z poziomu 0 będzie widać całą galerię i niebo. Chcieliśmy, żeby ludzie czuli się w niej jak w rzeczywistym otwartym centrum, a nie zamkniętym sklepie - wyjaśnia.

Dużą część czterokondygnacyjnej galerii będą zajmować sklepy usytuowane na dwóch poziomach. Na poziomie -1 znajdować się będzie wewnętrzny parking na maksymalnie 1700 aut, najwyższe piętro zajmie rozrywka: fitness i spa, tor kręglowy, kino i miejsca zabaw dla dzieci.

- W tej chwili mamy już dogadany najem na 70-80 proc. powierzchni handlowej, a na 40 proc. podpisaliśmy już umowy - mówi Sebastian Mrówczyński, członek zarządu Śląska Wrocław. - Na razie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Planujemy otworzyć galerię na Święta Bożego Narodzenia w 2011 roku lub na Wielkanoc 2012 - dodaje.


Galerię wybuduje WKS i miasto


Na budowę galerii Śląsk Wrocław zaciągnął kredyt, który będzie spłacał przez 25 lat po 20 mln zł rocznie. W inwestycję zaangażował się Zygmunt Solorz, który jest właścicielem WKS-u i miasto.
- Pan Solorz zaczynał interesy we Wrocławiu i dlatego chce teraz coś dać temu miastu - mówi Birka. - 28 kwietnia 2009 podpisał porozumienie, na mocy którego zrzekł się wszystkich dochodów z galerii na rzecz klubu - dodaje.

Dzięki galerii handlowej może uda się stworzyć wokół stadionu centrum handlowo-rozrywkowe i utrzymać nim zainteresowanie wrocławian po mistrzostwach Europy w piłce nożnej.

- Wykorzystujemy model warszawski. Tam tez mieli stadion i centrum handlowe, tylko że u nas centrum będzie obok stadionu - żartuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Po mistrzostwach zainteresowanie stadionami opada. Mam nadzieję, że we Wrocławiu będziemy powoli przechodzić z modelu monocentrycznego do policentrycznego, a stadion i cały kompleks będzie stanowił takie lokalne centrum dla zachodniej części miasta. Galeria ma też być taką maszyną, która zapewni pieniądze na działanie piłkarskiego Śląska - dodaje.


Wykorzystany zostanie efekt zorzy polarnej


Budowa ma rozpocząć się wiosną 2010. Koncepcję architektoniczną centrum handlowego stworzyła amerykańska pracownia Laguarda.Low z Edem Jenkinsem za czele. Pracownia jest zrealizowała galerii handlowych min. w USA, Japonii, Chinach, Brazylii i we Włoszech.Czytaj również:


X

Miejsce
w rankingu
Michał Potocki

Masz newsa a brakuje Ci odwagi, żeby pokazać go światu? Chcesz przeczytać na MM-ce jakiś konkretny artykuł? Brakuje Ci określonej tematyki w portalu? Pisz śmiało na e-mail, gg lub dzwoń. ------------------------------------------------------ michal.potocki@mmwroclaw.pl ------------------------------------------------------ gg 13337055 ------------------------------------------------------ tel. +48 510 026 915

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

yazagaku yazagaku
:-) 2009-12-19 14.25

wygląda imponująco :-)

Dodaj swój komentarz: