*
Dodane 2010-09-29 12.30 , komentarzy 0

Powstanie pomnik pamięci pomordowanych Profesorów Lwowskich

4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich zamordowani zostali wybitni przedstawiciele polskiej medycyny. Za rok, 3 lipca, w 60. rocznicę tej zbrodni, stanie tam pomnik poświęcony ich pamięci.

- To jest data jak najbardziej realna. Jest już gotowy projekt, który wykonał Aleksander Śliwa z Krakowa - mówi Dariusz Mącarz z Kolegium Europy Wschodniej. - Zostały zakończone już prace geodezyjne, więc nie przewidujemy żadnych opóźnień. Pomnik stanie właśnie na Wzgórzach Wuleckich, ponieważ zamordowani profesorowie nie mają żadnego grobu. Chcielibyśmy, by ten pomnik stał się takim symbolicznym nagrobkiem.

W budowę pomnika bardzo zaangażowało się miasto Wrocław. W komitecie honorowym zasiadają m.in. prezydent Rafał Dutkiewicz, rektorzy wrocławskich uczelni czy np. Marian Gołębiewski, arcybiskup metropolita wrocławski.

30 października na wrocławskim Rynku wystąpi Anna Dymna. To będzie specjalny wieczór, poświęcony pamięci pomordowanych profesorów.

Wśród ofiar zbrodni na Wzgórzach Wuleckich znalazł się m.in. prof. Kazimierz Bartel. Rozstrzelano także 25 profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Handlu Zagranicznego, Wyższego Seminarium Duchownego czy Akademii Medycyny Weterynaryjnej.

Postawienie pomnika będzie kosztować w sumie 1,5 miliona złotych, z czego 500 tys. zostanie przeznaczonych na zagospodarowanie terenu. Każdy może dołożyć się do postawienia pomnika poprzez wpłaty na konto Kolegium Europy Wschodniej (Nordea Bank Polska SA, 73 1440 1185 0000 0000 0676 4592). Z kolei Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała także cegiełki o nominałach 20, 50 i 100 złotych (zobacz: więcej informacji na temat budowy pomnika).


Czytaj też:

X

Miejsce
w rankingu
Kinga Czernichowska

Jestem absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubię dobrą literaturę oraz kino, które wciąga. Wolny czas staram się spędzać aktywnie - uwielbiam różne formy fitnessu, w szczególności zumbę. Moje hobby to gra na pianinie. Przede wszystkim jednak lubię pisać, dzięki czemu praca jest moją pasją. Jeżeli wiesz, że coś ciekawego dzieje się w mieście, chcesz się podzielić ciekawym tematem, zrobić zdjęcia na koncercie, odezwij się. Mój mail to: kinga.czernichowska@mediaregionalne.pl

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: