*
Dodane 2011-03-29 18.00 , komentarzy 2

E-PIT i e-deklaracja - jak rozliczyć się przez internet?

Kanał informacyjny na YouTube, plakaty z maskotką szeryfa, internetowy poradnik - Ministerstwo Finansów namawia do uzupełnienia zeznania podatkowego przez internet.

pit 2011

- Warto rozliczać się przez internet – z...

Autor: Krystyna Baranowska/nowiny24.pl

Tylko garstka podatników ułatwia sobie życie i rozlicza się ze skarbówką poprzez internet. Chociaż taką możliwość mamy od kilku lat to wciąż wolimy stać w kolejce niż wysłać PIT z domu.

Tylko jeden na 60

W 2010 r. tylko jedna osoba na 60 składała zeznanie podatkowe elektrocznie. Dlaczego warto rozliczać się przez internet? Okazuje się, że jest kilka korzyści.

- Można uniknąć kolejek, które mogą pojawić się w urzędach skarbowych pod koniec akcji składania zeznań, szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, a dodatkowo składając zeznanie dziś, na ewentualną dopłatę i tak jest czas do końca kwietnia - wylicza zalety Joanna Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej.

To jednak nie wszystko, plusem elektronicznego składania deklaracji jest jego łatwość obsługi. Program prowadzi użytkownika krok po kroku, zaznaczając na
czerwono rubryki, które są obowiązkowe do wypełnienia. Ponadto system, podobnie jak znane darmowe programy do zeznań rocznych, oblicza podatek i wskazuje błędy. W tym roku możliwe jest złożenie zeznań podatkowych wspólnie z małżonkiem, bez wymogu złożenia przez partnera pełnomocnictwa.Również elektronicznie można złożyć korektę zeznania podatkowego, co w ubiegłym roku nie było możliwe.

Internet to dla nas rozrywka


Skoro jest tyle zalet, to dlaczego wciąż wolimy ustawiać się w kolejce niż wysłać zeznanie z domu?

- Poziom dostępności do internetu w naszym regionie jest niski, więc i nasze umiejętności posługiwania się nim są niższe. Ci, którzy korzystają już z Internetu, wykorzystują go do rozrywki albo prostego komunikowania się za pomocą np. gg. A Urząd Skarbowy nie jest ani rozrywką, ani formą komunikowania się - komentuje Elżbieta Inglot-Brzęk, socjolog.


Źródło: Małgorzata Motor, Jak rozliczyć PIT przez internet, nowiny24.pl


Jak rozliczyć się przez internet? E-PIT, E-deklaracje


Aby rozliczyć się drogą elektroniczną musimy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl formularz. Pobieramy wtyczkę do programu Adobe Reader i po zainstalowaniu programu możemy otworzyć interaktywny formularz (np. PIT-37) i wypełnić go. Podajemy sześć cech osobowych, które weryfikują naszą tożsamość i zapewniają bezpieczeństwo w sieci: imię, nazwisko, NIP, PESEL, datę urodzenia oraz kwotę przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Jeśli w zeznaniu popełnimy błąd, to nie zostanie ono przyjęte przez system, a my zostaniemy o tym poinformowani. E-deklarację możemy wysłać do północy 2 maja. Lepiej nie czekać do ostatniej minuty, gdyż system może być przeciążony, a jeśli będą błędy w zeznaniu, będzie to równoznaczne ze spóźnieniem.

Źródło: Magdalena Bożko, Rozliczanie PIT przez Internet to prawdziwy HIT, dziennikwschodni.pl


Ministerstwo Finansów
uruchomiło specjalny kanał informacyjny na YouTube instruujący, jak uzupełnić deklarację podatkową:

X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

brak opisu

Komentarze

JoannaM Gość
~JoannaM
E-pity 2011-04-01 08.50

Ja od dwóch lat korzystam z znacznie bardziej intuicyjnego i prostszego programu z e-pity.pl oczywiście deklarcje tez wysyłam przez sieć jak mogę omijam urzędy ;-))

Mistrano Gość
~Mistrano
E-pity 2013-04-29 16.59

Zgadzam się z Tobą, też składam przez e-pity.pl, prosto, przejrzyście ;)

Dodaj swój komentarz: