*
Dodane 2011-04-11 10.16 , komentarzy 2

Mandat i zdjęcie z fotoradaru: jak złożyć odwołanie

Dostałeś mandat drogowy? Możesz się odwołać. W ciągu siedmiu dni od jego wystawienia przez policję, straż miejską lub inne służby - także na podstawie zdjęcia z fotoradaru - możemy zwrócić się do sądu o uchylenie mandatu.

Dostałeś mandat drogowy? Możesz się odwołać. W ciągu siedmiu dni ...

Od mandatu można się odwołać

Autor: Ł. Wójcik

Policjanci z drogówki nakładając mandat pouczają, że kierowca może go nie przyjąć, jeśli nie czuje się winny. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu rejonowego, który rozstrzyga o winie. Przyjmując mandat teoretycznie przyznajemy rację funkcjonariuszowi, który nam go wystawia i przyznajemy się do winy. Jeśli jednak później uznamy, że funkcjonariusz nie miał racji, mamy prawo wystąpić z wnioskiem o uchylenie mandatu. Uwaga - mamy na to tylko tydzień.

Uchylenie, nie anulowanie

Wystawionego mandatu nie można anulować. Mandat można jedynie uchylić, a jedyną instancją uprawnioną do przeprowadzenia takiego postępowania jest sąd rejonowy, właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia. Wniosek o uchylenie mandatu możemy złożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty wystawienia mandatu. Informacje o przysługującym nam prawie przekazuje funkcjonariusz, nakładając na nas karę. Stosowna informacja znajduje się także na druku mandatu.

- Policjant zawsze ma obowiązek pouczyć kierowcę o przysługującym mu prawie do odmówienia przyjęcia mandatu oraz do złożenia wniosku o jego uchylenie – przyznaje podkomisarz Jakub Skiba z mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. – To rutynowa procedura przestrzegana przez funkcjonariuszy. Podobną informację muszą przekazać także funkcjonariusze innych służb, uprawnionych do wystawiania mandatów kierowcom.

Fotka z fotoradaru - od kary też możemy się odwołać

Coraz częściej otrzymujemy mandaty za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęć z fotoradarów. Od stycznia 2011 roku z fotoradarów korzystają wyłącznie policjanci. Znajdujące się na wyposażeniu wielu straży miejskich urządzenia leżą w szafach, bowiem brakuje przepisów wykonawczych, dotyczących zasad wykorzystywania fotoradarów przez strażników. Wkrótce sytuacja może się zmienić, bowiem rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się w ciągu najbliższych tygodni.

W przypadku mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów obowiązują takie same zasady, jak w przypadku innych mandatów. Również możemy odmówić jego przyjęcia, a jeśli go przyjmiemy, możemy w ciągu siedmiu dni wystąpić do sądu o jego uchylenie.

Więcej na stronie Regiomoto.plPrzykładowe kwoty mandatów na podstawie taryfikatora mandatów obowiązującego od 20 stycznia 2011 r.

Złamanie zakazu zatrzymania – 100 zł, 1 punkt karny
Złamanie zakazu ruchu – od 50 do 500 zł, 5 punktów karnych
Niestosowanie się do znaków nakazu – 250 zł, 5 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h - 50 zł, 1 punkt karny
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł, 2 punkty karne
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł, 4 punkty karne
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł, 6 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł, 8 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 51 km/h – od 400 do 500 zł, 10 punktów karnych

źródło: Mandat drogowy, zdjęcie z fotoradaru - sprawdź, jak się odwołać, Regiomoto.pl, Jerzy Stobiecki


Więcej informacji Spoza miasta w MM Wrocław
X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

brak opisu

Komentarze

gosciu35 Gość
~gosciu35
Straż miejska nie może ???? 2011-05-24 16.47

Może mi ktoś wyjaśnić jak to jest że straż miejska niby nie może używać fotoradarów a jednak się tym zupełnie nie przejmują. 22.04.2011 zrobili mi zdjecie z fotoradaru przenośnego. BTW przekroczyłem prędkość o całe 11 km/h

gmf Gość
~gmf
jak złożyć odwołanie od fotoradaru? 2011-12-05 13.30

w lipcu namierzyła mnie Straż Miejska pod Szczecinem i przysłali mi mandat. Fota zrobiona z tyłu samochodu i dostałam od nich mandat listem poleconym w listopadzie. Jak to jest, że po 30 dniach od wykroczenia nie mogą wystawiać mandatu zg. z prawem. czy ktoś się w podobnej sprawie odwoływał?
proszę o info.

Dodaj swój komentarz: