*
Dodane 2011-04-28 13.40 , komentarzy 0

Wrocławianie stoją w kolejce po dwa złote z papieżem Janem Pawłem II

28 kwietnia Narodowy Bank Polski wprowadził w obieg monety, upamiętniające beatyfikację Jana Pawła II. Po dwuzłotówki kolejka ustawiła się jeszcze przed otwarciem oddziału banku we Wrocławiu.

Dwuzłotówka z Janem Pawłem II przyciąga wrocławian

Dwuzłotówka z Janem Pawłem II przyciąga ...

Autor: Michał Potocki

Nakład beatyfikacyjnych dwuzłotówek ze stopu Nordic Gold wynosi milion sztuk. Wymieniane są w szesnastu oddziałach okręgowych NBP.


Monety z papieżem Janem Pawłem II już w sprzedaży

- Jestem w kolejce dopiero kilka minut, chciałbym dostać tyle monet, ile maksymalnie wymieniają - mówi Grzegorz Charłampowicz. - Stoję, żeby je po prostu mieć. To będą moje pierwsze monety kolekcjonerskie. Przeglądałem w katalogu inne nominały, ale niczego nie będę kupował. Te wymieniam, bo nie trzeba za nie dodatkowo płacić.

Dwuzłotówka jest jedną z pięciu okazjonalnych monet emitowanych z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Pozostałe cztery rodzaje zostały wystawione w serwisie aukcyjnym "Kolekcjoner". Złota moneta o nominale tysiąca złotych i nakładzie 500 sztuk osiągnęła cenę 30 tys zł.

W przerwie w nauce  po dwa złote z papieżem


W kolejce przed NBP można spotkać nawet maturzystów, którzy robią sobie w ten sposób przerwy w nauce.

- Wymieniam dwadzieścia monet. Tylko tyle, bo drugi raz w kolejce stać nie będę. Mam kilka innych monet z serii dwuzłotówek, ale nie z banku, tylko przy okazji, gdy ktoś mi je wydał w sklepie - mówi Michał, tegoroczny wrocławski maturzysta. - Myślę, że skoro Polaków jest prawie 40 mln, a monet milion, to na monetę z Janem Pawłem II jest zapotrzebowanie. Ktoś będzie je za jakiś czas sprzedawał po pięć złotych.

Znaleźli się również tacy, którzy nie mają zamiaru zarabiać na monetach, tylko je zbierają.

- Chce wymienić tylko kilka monet dla siebie, znajomych i rodziny. Nie potrzebuję całej paczki - mówi Wojciech Jachiomowski. - Mam około 20 okolicznościowych dwuzłotówek, zbieram je od niedawna.

Moneta beatyfikacyjna niedługo po dwa euro?

Bank czynny jest w godz. 8-13. Monety są wymieniane do momentu, gdy się skończą. Później będzie można je dostać w banku tylko, jeśli ktoś wykona za ich pomocą transakcję w kasie NBP. Będą również oczywiście dostępne w sklepach kolekcjonerskich.

Tuż przed drzwiami banku monety po 2,50 zł za sztukę skupuje jeden z wrocławskich sklepów kolekcjonerskich.

- Te monety w dużej części wyjadą za granicę, beatyfikacja i temat papież gwarantują ich sprzedaż. Możliwe, że będzie można je sprzedać za granicą po dwa euro - uważa Piotr Cieśliński ze sklepu kolekcjonerskiego. - Dziś wiele osób sprzedało nam już monety. Większość z nich z dwudziestu sztuk zostawia sobie jedną czy dwie. Jeśli ktoś chce obrócić w kolejce drugi raz, wtedy sprzedaje wszystko.

Na kolejnej okolicznościowej monecie dwuzłotowej znajdzie się wizerunek Czesława Miłosza. Rok 2011 został ogłoszony rokiem właśnie tego poety.Czytaj również:

Matura 2011 - serwis specjalny3-majówka Wrocław 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Rekrutacja do przedszkoli we Wrocławiu 2011Rozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu


X

Miejsce
w rankingu
Michał Potocki

Masz newsa a brakuje Ci odwagi, żeby pokazać go światu? Chcesz przeczytać na MM-ce jakiś konkretny artykuł? Brakuje Ci określonej tematyki w portalu? Pisz śmiało na e-mail, gg lub dzwoń. ------------------------------------------------------ michal.potocki@mmwroclaw.pl ------------------------------------------------------ gg 13337055 ------------------------------------------------------ tel. +48 510 026 915

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: