*
Dodane 2011-07-18 12.00 , komentarzy 2

Wrocław to drugie po Warszawie miasto w Polsce z najwyższymi zarobkami

Kobiety średnio zarabiają we Wrocławiu o 1,25 tys. zł mniej za miesiąc niż mężczyźni. Specjaliści z IT i telekomunikacji dostają nawet 12 tys. zł brutto.

We Wrocławiu najlepiej zarabiają specjaliści z branży IT i telekomunikacji

We Wrocławiu najlepiej zarabiają specjal...

Autor: www.nowiny24.plWedług ostatniego raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak, Wrocław uplasował się na drugiej pozycji - ex aequo z Trójmiastem - pod względem zarobków (mediana, czyli środkowa wartość zarobków to 4 tys. zł brutto). Pierwsze miejsce z zarobkami większymi o 25 proc. niż te we Wrocławiu zajęła Warszawa (średnia pensja w stolicy to 5 tys. zł).

Ile zarabia się we Wrocławiu?

W Warszawie zarabia się również najwięcej w sektorze publicznym.

- Wynagrodzenia pracowników szeregowych kształtują się na podobnym poziomie - czytamy w raporcie przygotowanym przez firmę Sedlak&Sedlak. - Płace specjalistów są znacznie wyższe w Warszawie w porównaniu do innych miast.

Jak sprawa wynagrodzeń w sektorze publicznym wygląda we Wrocławiu? Pracownik szeregowy w stolicy Dolnego Śląska zarabia średnio 2,5 tys. zł, a specjalista 3 tys. zł. Stawki te są znacząco mniejsze od tych oferowanych w Warszawie - tam pracownik zarabia średnio 3 tys. zł, a specjalista 4 tys. zł.

Sedlak&Sedlak w swoim raporcie porównał również wynagrodzenia całkowite kobiet i mężczyzn w wybranych miastach Polski. We Wrocławiu panie średnio zarabiają 3,5 tys. zł, a panowie 4,75 tys. zł. Różnica wynagrodzeń w stolicy Dolnego Śląska jest mniejsza od tej w Warszawie, gdzie wynosi 1,5 tys. zł na korzyść mężczyzn.

Zobacz cały raport o zarobkach firmy Sedlak&Sedlak.

Kto dobrze zarabia we Wrocławiu?


Z badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Antal International, dotyczącą zarobków polskich specjalistów i menedżerów, wynika, że największe pensje, bo 12 tys. zł brutto, otrzymują specjaliści i menedżerowie z branży IT i telekomunikacji.- Wysoko wyspecjalizowani pracownicy w działach IT niejednokrotnie posiadają unikalną wiedzę i kompetencje – takich specjalistów jest na rynku zaledwie kilkunastu –  komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Co na to wrocławianie zatrudnieni w tej branży we Wrocławiu? Mariusz Gmerek, pracujący w jednej z firm komunikacyjnych w mieście, uważa, że pensje podane w raporcie są wygórowane.

- Na starcie w telekomunikacji nie zarabia się tak dużych pieniędzy, nie można liczyć nawet na połowę tej kwoty - mówi. - Jeśli już takie pieniądze ktoś dostaje, to muszą to być stanowiska kierownicze. Szeregowy pracownik dostaje dużo mniej. Choć nie jest to "pensja głodowa" i spokojnie można za nią przeżyć miesiąc.

Wrocław: inżynier poszukiwany od zaraz

Na wrocławskim rynku pracy często szuka się też inżynierów. Średnia pensja miesięczna brutto we Wrocławiu w tej branży wynosi 7000-8000 zł brutto.

Marek, zatrudniony w jednej z firm w mieście na stanowisku inżyniera, przyznaje, że na takie zarobki trzeba sobie zapracować.

- Po trzech latach pracy w mojej firmie dostaję miesięcznie 4,5 tys. brutto - mówi Marek. - Nie wiem, czy na tym stanowisku w tej firmie kiedykolwiek będę dostawał 7 tys. brutto. Chyba musiałbym znaleźć sobie inną pracę - dodaje.

W stolicy Dolnego Śląska dobrze zarabiają też specjaliści i menadżerowie, zajmujący się sprzedażą i marketingiem - średnio jest to 10 tys. zł brutto. I tak np. Sales Engineer we Wrocławiu dostaje 7 tys. - 10 tys. zł brutto miesięcznie.

Badania firmy rekrutacyjnej Antal International zostały przygotowane na podstawie ponad 200 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę w okresie grudzień 2010 – maj 2011 r.

Zobacz raport Antal International z badania zarobków polskich specjalistów i menedżerów


Czytaj też:


Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Kacper Gość
~Kacper
co za brednie 2011-07-18 14.03

j.w.

pat. Gość
~pat.
a jak jest z... 2011-07-18 18.45

A jak jest z zarobkami w zawodach takich jak fotograf, fotoreporter, dziennikarz, grafik?

Dodaj swój komentarz: