*
Dodane 2011-08-03 16.00 , komentarzy 1

Wrocław będzie miał nowe szkoły i przedszkola. Miasto broni się przed wyżem demograficznym

Do 2016 we Wrocławiu ma powstać pięć nowych szkół i przedszkoli, a kolejne pięć ma zostać rozbudowanych. Miasto wyda na nie 135 mln zł.

dzieci wrocław

Rodzice nie muszą się martwić. Miejsc w ...

Autor: sxc.hu

Udostępnij artykuł na Facebooku

Od roku 2002 liczba dzieci urodzonych we Wrocławiu wciąż rośnie. Od 2008 utrzymuje się na poziomie ok. 6,5 tys. Czy w najbliższych latach zabraknie dla nich miejsc w szkołach i przedszkolach?

Władze miasta zapewniają, że nie. W tym celu przygotowywane jest pięć placówek edukacyjne, pięć innych zostanie rozbudowanych. W sumie miasto dysponować będzie 850 dodatkowymi miejscami dla przedszkolaków oraz kolejnymi 4 tys. dla uczniów szkół podstawowych.

Takie dane przedstawiono 3 sierpnia na konferencji prasowej, poświęconej wrocławskiej edukacji w latach 2012-2017.

- Obserwując tendencję wskazującą na wyż demograficzny, musimy liczyć się z deficytem miejsc w szkołach i przedszkolach - mówił Jarosław Obremski, wiceprezydent miasta. - Dlatego planowane inwestycje pochłoną sporą część budżetu. Koszty szacujemy na 135 mln. Wszystko przez reformę edukacyjną. Niestety, po rozmowach z ministerstwem wiem już, że nie dostaniemy dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu państwa.

Największy deficyt miejsc we wrocławskich placówkach edukacyjnych przypadnie prawdopodobnie na lata 2015/2016 (przy obecnej tendencji zabraknie miejsc dla 2412 dzieci) oraz 2016/2017 (analogicznie zabraknie 4416 miejsc).

Co teraz?


Jednym z planowanych działań władz miasta jest wykorzystanie dodatkowych pomieszczeń na terenie istniejących już szkół, np. poprzez adaptację niektórych sal bądź zmianę ich funkcji. Tak ma się stać w przypadku niektórych szkół podstawowych, w tym m.in. SP: 23 (ul. Przystankowa), 30 (ul. Zaporoska), 44 (ul. Wilanowska), 71 (ul. Podwale), 91 (ul. Sempołowskiej), 96 (ul. Krakowska) oraz 98 (ul. Sycowska). Dzięki temu powstanie 350 dodatkowych miejsc. A to dopiero początek.

Urzędnicy planują również przeznaczyć część budżetu na nowe inwestycje. Głównie chodzi o szkoły i przedszkola, ale niewykluczone, że wybudowane zostanie też jedno gimnazjum. Ma ono powstać ok. 2016 roku, prawdopodobnie w rejonie Jagodna.Więcej placówek edukacyjnych

Co jeszcze przygotowują wrocławscy urzędnicy w ramach poprawienia sytuacji edukacji w latach 2012-2017? Poniżej przedstawiamy wszystkie planowane inwestycje:

  • Adaptacja pomieszczeń na potrzeby przedszkola, ul. Pułaskiego
Dzięki tej inwestycji (jej koszt szacuje się na 1,5 mln zł) powstanie 125 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków. W przedszkolu będzie pięć oddziałów, które rozmieszczone zostaną na dwóch różnych piętrach. Nie zabraknie zaplecza cateringowego, dostępnego też dla osób niepełnosprawnych. Przedszkole otwarte zostanie we wrześniu 2011.
  • Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16, ul. Róży Wiatrów
To będzie 6-oddziałowe przedszkole, które zapewni miejsca dla 150 dzieci w wieku przedszkolnym i prawie 600 w szkolnym. Obiekt rozpocznie działać we wrześniu 2011, chociaż planowany jest też drugi etap inwestycji (jej koszt to 37 mln zł), który zakończy się najprawdopodobniej w 2013 roku. Obejmuje on: budowę trzeciego skrzydła dydaktycznego, bloku sportowego oraz części administracyjnej.
  • Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, ul. Stanisławowska
Powstanie ok. 600 dodatkowych miejsc dla dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym. W budynku utworzonych zostanie 11 nowych sal. Koszt inwestycji szacuje się na 4,7 mln zł, a jej realizacja zakończy się w 2012.
  • Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 20, ul. Kamieńskiego
Powstanie ok. 500 dodatkowych miejsc dla uczniów szkół podstawowych. Ponadto utworzonych zostanie 18 nowych sal lekcyjnych. Szkoła powiększona zostanie o skrzydło zachodnie. Koszt inwestycji szacuje się na 7 mln zł, a planowany termin zakończenia rozbudowy to 2013 rok.
  • Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 83, ul. Boya-Żeleńskiego
Powstanie ok. 350 dodatkowych miejsc dla uczniów szkół podstawowych. Utworzonych zostanie ok. 10 nowych sal lekcyjnych. Powierzchnia, o którą rozbudowana zostaje szkoła, będzie wynosić ok. 1400 metrów kw. Koszt inwestycji szacuje się na 5 mln zł. Planowany termin jej zakończenia to 2013 rok. Szkoła zostanie rozbudowana o skrzydło wschodnie.
  • Rozbudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, ul. Inflancka
Powstanie ok. 400 dodatkowych miejsc dla dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym. Utworzonych zostanie 14 nowych sal lekcyjnych. Wartość inwestycji wynosi 5,6 mln zł. Planowany termin zakończenia rozbudowy obiektu to 2013 rok.
  • Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 80, ul. Polna
Powstanie ok. 450 dodatkowych miejsc dla dzieci w wieku szkolnym. Utworzonych zostanie 12 nowych sal lekcyjnych. Wartość inwestycji wynosi 5,5 mln zł. Jej realizacja planowana jest na 2013 rok.
  • Budowa przedszkola, ul. Semaforowa
Powstanie ok. 200 nowych miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Budynek będzie miał dwa piętra. Powierzchnia obiektu ma wynosić 1400 metrów kw. Koszt inwestycji szacuje się na 8 mln zł. Budowa i zakończenie całego przedsięwzięcia zaplanowano na 2013 rok.
  • Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, ul. Zwycięska
Powstanie ok. 200 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków i 600 dla uczniów szkoły podstawowej. Obiekt ma mieć ok. 18 ha. Koszt inwestycji szacuje się na 30,5 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia zakończy się w 2014 roku.
  • Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, ul. Stabłowicka
Koszt inwestycji szacuje się na 28,5 mln zł. Realizacja zakończy się prawdopodobnie w roku 2015. Na razie jednak nie ma jeszcze zlecenia na projektu tego obiektu.


Czytaj też:
Monster Jam WrocławAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


X

Miejsce
w rankingu
Kinga Czernichowska

Jestem absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubię dobrą literaturę oraz kino, które wciąga. Wolny czas staram się spędzać aktywnie - uwielbiam różne formy fitnessu, w szczególności zumbę. Moje hobby to gra na pianinie. Przede wszystkim jednak lubię pisać, dzięki czemu praca jest moją pasją. Jeżeli wiesz, że coś ciekawego dzieje się w mieście, chcesz się podzielić ciekawym tematem, zrobić zdjęcia na koncercie, odezwij się. Mój mail to: kinga.czernichowska@mediaregionalne.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

hala Gość
~hala
nowe przedszkole dla 2-latków 2012-08-31 10.35

w nowym przedszkolu na Pawłowicach - "Mali Odkrywcy" przyjmują już od 18. m-ca życia. warto sprawdzić, bo rekrutacja trwa www.maliodkrywwcy.com.pl

Dodaj swój komentarz: