*
Dodane 2011-08-25 17.31 , komentarzy 0

Powojenna historia Wrocławia w muzeum w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej

Muzeum zacznie działać w 2014 roku. Na stronie www.zajezdnia-wroclaw.pl możecie zagłosować na jego nazwę.

zajezdnia ul. grabiszyńska muzeum

Budynek po prawej to nowe muzeum.

Autor: mat.pras.

Miejsce, w którym powstanie muzeum, nie jest przypadkowe. W zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża.

- Strajk z 26 sierpnia 1980 r. to symboliczny początek przebudowania tożsamości Wrocławia - mówił Rafał Dutkiewicz, podczas konferencji, na której przedstawiono projekt inwestycji.

Muzeum będzie opowiadać powojenną historię Wrocławia i regionu. Osobne wystawy zostaną poświęcone wybitnym postaciom m.in. kardynałowi Bolesławowi Kominkowi oraz historii "Solidarności" we Wrocławiu i współczesnym dziejom miasta.

- Jestem dumny, że upamiętniamy zdarzenia z Wrocławia i Dolnego Śląska. W ten sposób podkreślamy, że jesteśmy u siebie - mówi Kazimierz Kimso, z dolnośląskiej "Solidarności". - Nasze dzieci i wnuki będą mogły poznać historię swoich rodziców i dziadków.

Wrocławianie stworzą muzeum

Przebudową zajezdni zajmie się Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".

- W nowym muzeum najważniejszy będzie widz, nie eksponaty - zapewnia Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". - Chcemy wykorzystać rozwiązania z wystawy "Solidarny Wrocław", które przypadły do gustu zwiedzającym.

W nowym muzeum nie zabraknie pamiątek wrocławian


W muzeum, oprócz tradycyjnych sal wystawowych, zobaczymy multimedialne prezentacje połączone z grą aktorską.

Nowe miejsce będą tworzyć sami wrocławianie. Mutor prosi mieszkańców, żeby przekazywali zdjęcia, pamiątki przedstawiające powojenną historię Wrocławia. Na stronie www.zajezdnia-wroclaw.pl można zagłosować na nazwę muzeum.

Sukces zaplanowany

Muzeum ma się stać miejscem spotkań wrocławian.

- Chcemy włączyć zajezdnię w przestrzeń publiczną - mówi Mutor. - Znajdzie się tam kawiarnia, sala konferencyjna i mały park. Planujemy również wydarzenia plenerowe.

Hala zajezdni zostanie przekazana Ośrodkowi "Pamięć i Przyszłość" na początku przyszłego roku. Przygotowane są już projekty dodatkowych budynków wystawowych, które w przyszłości miałyby powstać przy zajezdni.

Będzie to drugi projekt wykorzystania budynku poprzemysłowego na cele wystawiennicze. Pierwszym był bunkier przy ul. Strzegomskiej, w którym na początku września zostanie otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej.

Pamiątki, fotografie i inne eksponaty można przynosić do siedziby Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" przy ul. Piaskowej 13 w każdą środę w godzinach od 9.00 do 13.00, lub po umówieniu telefonicznym lub e-mailowym.


Czytaj też:


Monster Jam 2011
we Wrocławiu


George Michael - koncert na stadionie


Kliczko i Adamek we Wrocławiu


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: