*
Dodane 2012-03-01 12.40 , komentarzy 0

Pójdą w marszu ku pamięci żołnierzy wyklętych

1 marca około tysiąc osób uczci we Wrocławiu pamięć żołnierzy.

marsz pamięci żołnierze wyklęci

Marsz Pamięci w 2011 roku

Autor: Miłosz Karolczyk (karolczyk.info)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 roku. Wspominani wówczas są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego działający w latach 1944-1963. Z tej okazji Narodowe Odrodzenie Polski organizuje we Wrocławiu Marsz Pamięci, który wyruszy 1 marca o godz. 19 spod kościoła św. Elżbiety.

- Święto 1 marca jest uhonorowaniem wieloletnich starań upamiętnienia osób, które na to zasłużyły - mówi Dawid Gaszyński, z wrocławskiego NOP-u. - We Wrocławiu żyje jeszcze sporo "żołnierzy wyklętych", trzeba im pokazać, że pamiętamy o ich bohaterskich czynach.

Organizatorzy przewidują, że w marszu weźmie udział około tysiąca osób. Przejdą przez Rynek, ul. Świdnicką do pomnika rotmistrza Pileckiego.

Wrocławskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychInaugurację obchodów zaplanowano na godz. 11 pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego. Uroczystości upamiętnienia "żołnierzy wyklętych" współorganizuje stowarzyszenie Odra-Niemen.

- Spotkają się tam przedstawiciele władz, szkoły, których patronem jest Armia Krajowa, organizacje pozarządowe oraz kibice - mówi Eugeniusz Gosiewski ze stowarzyszenia Odra-Niemen. - Zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli złożyć kwiaty ku pamięci bohaterów. Salwę honorową oddadzą żołnierze z wrocławskiego garnizonu. Głos zabiorą też członkowie światowego związku AK.

O godz. 14.30 w Sali Wójtowskiej Ratusza wręczone zostaną nagrody uczestnikom konkursu na prace pisemne o "żołnierzach wyklętych". Wtedy też mały recital da Antoni Kamiński. Na godz. 18 zaplanowano mszę w kościele św. Elżbiety. Obchody zakończy koncert Andrzeja Kołakowskiego, który odbędzie się w klubie muzycznym Gremium o godz. 20.30.

Marsz Pamięci w 2011 roku


Do świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyłączyło się również Centrum Kultury AGORA, które 1 marca o godz. 18 w swojej siedzibie przy ul. Serbskiej 5a wyświetli film "Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak". Po projekcji zaplanowano rozmowę z bohaterami i twórcami filmu.

Z kolei 2 marca o godz. 18. stowarzyszenia Odra-Niemen zaplanowało spotkanie filmowo-dyskusyjne i kiermasz książek (pl. Solidarności 1/2/5, I piętro, sala 105).

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili już kibice Śląska Wrocław w trakcie meczu z Legią Warszawa. Na trybunie B Stadionu Miejskiego pojawiła się sektorówka z portretami żołnierzy i napisem: "Partyzancka Armio Wyklęta. Śląsk Wrocław o Was pamięta". (Zobacz: Oprawa meczu Śląsk - Legia. Śląsku kocham cię i żołnierze wyklęci [wideo, zdjęcia]).


Czytaj też:Rozmrażamy zimę [konkurs]


Twórz z nami MM Wrocław


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM [konkurs]

X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: