*
Dodane 2012-04-26 09.40 , komentarzy 3

Simcha we Wrocławiu z koszerną wódką i po chasydzku

12 maja we Wrocławiu rozpocznie się XIV Festiwal Kultury Żydowskiej.

SIMCHA wrocław

SIMCHA z koszerną wódką i po chasydzku

Autor: rakabo

W tym roku na festiwalu Simcha we Wrocławiu czeka nas wiele atrakcji. Imprezę otworzy koncert zespołów Quartet Klezmer Trio i Sławek Dudar Projekt (sobota, 12 maja, godz. 21., Synagoga pod Białym Bocianem, bilety: 15/25/35 zł).

Dzielnicę Czterech Świątyń 13 maja odwiedzi podczas Simchy pieśniarka Mor Karbasi z Izraela. Zaczynała karierę od flamenco, ale dość szybko je zarzuciła na rzecz śpiewu.

- To taka młodsza Yasmin Levy - mówi Dominika Kawalerowicz, zajmująca się promocją festiwalu.

Bilety na koncert Mor Karbasi kupimy w cenie od 30 do 100 złotych. Koncert rozpocznie się o godz. 20.

Kolejnymi muzycznymi gwiazdami festiwalu będą m.in. Frank London (koncert w Synagodze pod Białym Bocianem, 16 maja, godz. 20., bilety od 40 do 120 zł) oraz Israel Rand, któremu będzie towarzyszył Chór Synagogi pod Białym Bocianem. Ten koncert zaplanowano na 15 maja (start o godz. 20, bilety są w cenie od 15 do 60 zł).

Simcha po chasydzku

Tym razem tematem przewodnim festiwalu będzie chasydyzm, czyli żydowski odłam wyznawców judaizmu, mający niemalże mistyczny charakter. W tym samym dniu o godz. 11. będzie można się wybrać na spacer po żydowskim Wrocławiu. Zobaczymy zakątki z XIX i początków XX wieku.

13 maja będziemy mogli odwiedzić  Jarmark Żydowski (miejsce: dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem). Tutaj też będzie się działo więcej niż dotąd - zapowiedziało się ok. 30 wystawców, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 23). Podczas jarmarku będzie można zaopatrzyć się w ekologiczną żywność, biżuterię i naturalne kosmetyki.

Z hebrajskim za pan brat

Festiwal to nie tylko koncerty, lecz różnego rodzaju warsztaty. Wrocławianie będą mieli więc okazję nauczyć się podstaw języka hebrajskiego i jidysz. Zajęcia poprowadzą Tomasz Duda i Joanna Lisek ze Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia po raz pierwszy jest także współorganizatorem festiwalu.

Simchę zakończy uroczysta kolacja szabatowa (18 maja, dziedziniec przed synagogą, bilety w cenie 120 zł), podczas której po raz pierwszy w historii festiwalu można będzie skosztować humusa. Na żydowskim stole znajdą się też gęsie pipki (potrawa z pieczonej, faszerowanej gęsiej skóry). Będzie też koszerna wódka.

Zobacz pełny program festiwaluZobacz, jak bylo podczas festiwalu w ubiegłym roku:


Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE


Sesja z książkami we WrocławiuMatura 2012 z CKE matematyka


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia z zoo

X

Miejsce
w rankingu
Kinga Czernichowska

Jestem absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubię dobrą literaturę oraz kino, które wciąga. Wolny czas staram się spędzać aktywnie - uwielbiam różne formy fitnessu, w szczególności zumbę. Moje hobby to gra na pianinie. Przede wszystkim jednak lubię pisać, dzięki czemu praca jest moją pasją. Jeżeli wiesz, że coś ciekawego dzieje się w mieście, chcesz się podzielić ciekawym tematem, zrobić zdjęcia na koncercie, odezwij się. Mój mail to: kinga.czernichowska@mediaregionalne.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

. Gość
~.
;) 2012-04-26 10.41

bedzie mozna skosztowac HUMUSA

msarek69 msarek69
:))) 2012-04-26 12.20

Warto się wybrać...

marcinkowaaa marcinkowaaa
polecamy! 2012-04-26 12.54

www.simcha.art.pl

Dodaj swój komentarz: