*
Dodane 2012-06-22 07.40 , komentarzy 0

Największa IKEA w Polsce stanie pod Wrocławiem

Nowa IKEA zostanie otwarta wiosną 2013. Koszt jej budowy to ponad 200 mln zł. Będzie trzy razy większa od sklepu przy Czekoladowej.

Nowa IKEA zostanie otwarta na wiosnę 2013. Koszt jej budowy to ...

W Bielanach Wrocławskich powstaje najwię...

Autor: mat.pras.

Nowa Ikea pod Wrocławiem. Otwarcie 8 maja [zdjęcia]


Nowa IKEA powstaje w bliskim sąsiedztwie istniejącego sklepu tej firmy - na działce między OBI a Castoramą. Budowa ruszyła ok. miesiąc temu i ma się zakończyć w marcu 2013 roku. Generalnym wykonawcą jest japońska firma Kajima.

Nowe IKEA w Bielanach: 9,5 tys artykułów i restauracja na 600 osób


- Obiekt będzie ponad trzy razy większy od istniejącego, stając się największym sklepem IKEA w Polsce - mówi Karol Tomczyk, kierownik sklepu IKEA we Wrocławiu. - Dzięki większej liczbie inspirujących wnętrz oraz większemu asortymentowi znacznie poprawi się też komfort robienia zakupów w IKEI.

Nowy sklep będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze znajdzie się parking na 1450 miejsc, pojawią się tam też miejsca dla osób niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi czy rowerzystów.

Na palach zostaną wzniesione dwa piętra sklepu. Na pierwszym znajdzie się hala z drobnymi artykułami, magazyn, kasy oraz tzw. Smalandia dla najmłodszych, gdzie będziemy mogli bezpłatnie zostawić dzieci pod okiem opiekunów. Na drugim piętrze będzie dział z meblami oraz restauracja na ok. 600 osób z placem zabaw dla dzieci.

Nowy budynek IKEI ma mieć 37 705 mkw. powierzchni i pomieści 9,5 tysiąca artykułów - obecnie jest 7,5 tysiąca. We wrocławskiej IKEI przy Czekoladowej pracuje 200 osób, w nowej planowane jest zatrudnienie co najmniej 30 nowych osób.

Z deszczówki zrobią wodę do spłukiwania toalet


Nowy sklep IKEA ma być ekologiczny.

- Sklep będzie ogrzewany przy użyciu energii geotermalnej, tylko jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do -20 stopni, będziemy włączać ogrzewanie gazowe - mówi Mikołaj Makowski, kierownik projektu budowy. - Ponadto na dachu sklepu zamontujemy ok. 150 świetlików, które doprowadzą naturalne światło do wnętrza budynku.

Poza tym na parkingu i dachu będzie zbierana deszczówka, która po oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwana toalet. Ciepło wytwarzane przez chłodnie i lodówki w restauracji będzie wykorzystywane do podgrzewania wody, którą m.in. umyjemy ręce w łazience.


Czytaj też:


X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: