*
Dodane 2014-01-15 09.40 , komentarzy 8

Ranking liceów i techników 2014 [Perspektywy]. XIV LO z Wrocławia dopiero na szóstym miejscu

"Czternastka" znalazła się dopiero na szóstym miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013. Na jakich miejscach uplasowały się inne szkoły z Wrocławia?

Ranking liceów i techników 2013 we Wrocławiu [Perspektywy]

Ranking liceów i techników 2013 we Wrocł...

Autor: arch. mm

Ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej poznaliśmy w nocy z wtorku na środę 15 stycznia. Zestawienie najlepszych szkół 2013 r. przygotowują wspólnie magazyn „Perspektywy” i gazeta „Rzeczpospolita”.

Najlepszym liceum ogólnokształcącym okazało się Liceum Akademickie UMK w Toruniu. Wrocławska "czternastka" spadła na miejsce szóste. To wyraźny spadek - przypomnijmy, że w ubiegłym roku XIV LO im. Polonii Belgijskiej znalazło się na czele rankingu. Teraz wyprzedzają je oprócz liceum toruńskiego także XIII LO w Szczecinie, XIV LO w Warszawie, V LO w Krakowie i III LO w Gdyni. W pierwszej "piętnastce" znalazła się jeszcze wrocławska "trójka".

W pierwszej dziesiątce najlepszych techników żadne nie jest z Wrocławia. Najlepszą tego typu szkoła jest według "Perspektyw" jest Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu.

Ranking Liceów Ogólnokształcących 2014
1. Liceum Akademickie UMK w Toruniu
2. XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
3. XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie
4. V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
5. III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
6. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
7. 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie
8. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego w Warszawie
9. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
10. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
11. Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
12. I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi
13. LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
14. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie
15. LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

Ranking Techników 2014
1. Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu
2. Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie
3. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie
4. Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy
5. Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu
6. Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie
7. Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu
8. Technikum nr 10 w ZSP nr 10 im. Jana Szczepanika w Łodzi
9. Technikum Nowoczesnych Techn. im. J.Pawła II w ZSP w Kleszczowie
10. Technikum nr 5 w ZS Ponadgimnazjalnych w Krośnie

Komentarze

iBar Gość
~iBar
Ranking szkół Wrocław 2013-01-10 08.05

Gratulacje dla LO XIV, LO III, które utrzymują poziom nauczania wciąż na wysokim poziomie. Do niedawna czarnym koniem szkół wrocławskich było także LO V. Co się w nim dzieje skoro systematycznie wyniki spadają, EWD także mieli bardzo nieciekawe a i w opinii wyższych uczelni nie zachwyca.

truterbar Gość
~truterbar
Ranking szkół Wrocław 2013-01-10 08.18

Tak, tak, piątka leci w dół. Poradnik Maturalny podaje, że w 2011 było na 37 w 2012 już na 73 a teraz na 76.

gggg Gość
~gggg
. 2013-01-10 16.06

nie byliście w LD 4- nie wiecie co to życie...

p Gość
~p
Realia XIV LO - liceum olimpijskie - nie ogólnokształcące 2013-01-10 19.32

Krótka piłka, jako absolwent XIV LO we Wrocławiu przedstawię Wam moją (zgodną ze zdaniem wielu znajomych ze szkoły) opinię.

Ta szkoła jest dobra, jeśli jesteś bardzo mocno uzdolniony w jakimś kierunku - dostaniesz pomoc od nauczycieli (a jak nie dostaniesz, co też się nierzadko zdarza - vide "świetni nauczyciele w XIV" to jako Olimpijczyk i sól szkoły będzie ci w miarę lekko pozaliczać resztę).

Jeśli jesteś przeciętnym uczniem (przez co w XIV rozumie się osobę nieprzeciętnie inteligentną, ciekawą świata, często oryginalną i ambitną) ALE nie masz jasno ukierunkowanej pasji naukowej - czekają cię chude lata. Otóż ciężko człowiekowi posiadającemu powyższe przymioty pogodzić się z sytuacją, iż jest "uczniem drugiego sortu", NIGDY nie chwalonym (mnie w tej szkole przez 6 lat - chodziłem jeszcze do gimnazjum dwujęzycznego - pochwalono RAZ), z ocenami wskazującymi na pół-debilizm (same dwójki, trójki), a nawet szantażowanemu przez nauczycieli niedopuszczeniem do matury, jeśli nie rokuje się na bardzo dobry wynik (!!!!!!).

Nauczyciele w tej szkole są różni, warto jednak pamiętać, że ci, którymi najbardziej czternastka lubi się chwalić, jak coćby wielokrotnie wszędzie nagradzany Jerzy Biniewicz są idealnym partnerem dla rozwoju przyszłego laureata olimpiady języka polskiego, a nie przeciętnego ucznia. Proszę, weźcie pod uwagę poniższy przykład: do XIV większość przyszła z wynikami w okolicach maksa z testu gimnazjalnego - matury, nawet proste jak ta z j. polskiego kończyły się wynikami w okolicach zaliczenia (30%).
Ludzie, którzy chcieli iść na medycynę przez rok albo i dłużej brali korepetycje - często niestety bezskutecznie.
Wyniki grudniowych matur próbnych bywają tak żałosne (poniżej 10% z fizyki w moim roczniku w wielu przypadkach), że wówczas zaczyna się panika i szukanie korepetycji i oświecenie, że szkoła jest często nawet na tyle słaba, że do matury przygotować porządnie nie potrafi.

Wiem, że brzmi gorzko, ale taka jest prawda.

Inna rzecz, że faktycznie częstokroć w szkole poznać można naprawdę świetnych, oryginalnych ludzi. Szkoda, że często kończąc ją, zamieniają się w zgorzkniałych, niepewnych siebie przeciętniaków. Chyba, że są oczywiście olimpijczykami.

3 Gość
~3
III LO we Wrocławiu 2013-01-28 19.08

no to teraz czas na realia trójki:

Może i ma gorsze wyniki od czternastki, ale za to jest to szkoła niezwykle przyjazna uczniowi wybitnemu, jak i nieco gorszemu. Jeśli tylko ktoś wykazuje dobre chęci i odrobinę zainteresowania w każdej chwili uzyska pomoc. Trójka to szkoła wolna od sadystycznej dyktatury niedorozwiniętych społecznie nauczycieli i wyścigu szczurów. Wręcz przeciwnie, niektórzy nauczyciele utrzymują wręcz przyjacielskie stosunki z uczniami- można z nimi pograć w piłkę czy napić się kawy i pogadać.

Jeśli chodzi o wyniki matur są one przeważnie adekwatne do ocen- jeśli ktoś miał 4, to maturę pisze w granicach 70-80%, a jak piątkę, to 90%. Korepetycje są potrzebne osobom, które oczekują bardzo wysokich wyników- w przeciwnym wypadku lekcje w zupełności wystarczą.

O pochwałę nie trzeba błagać na kolanach- zarówno nauczyciele, jak i dyrekcja doceniają zdolnych uczniów (oraz takich, którzy wykazują postępy w nauce).

W szkole panuje świetna atmosfera i były to trzy najfajniejsze lata mojego życia, pełne radości, zabawy, uśmiechu, przyjaźni, imprez :D, zakończone świetnymi wynikami na maturze, z którymi mogłam sobie wybrać każde studia jakie chciałam.

Serdecznie polecam wszystkim niezdecydowanym :)

Penguin12 Penguin12
Gratki 2013-06-03 06.51

Gratulacje dla wszystkich najlepszych liceów. Zauważyłam jednak, że nie jest to mega ważne czy dziecko konczy dobre liceum czy nie, i tak wychodzi ze słabą znajomością języka. / spotkałam się z tym ostatnio w pracy/. Polecam szkołę językową olymp jeśli wasze dziecko ma problem z opanowaniem języka obcego. Polecam

hipek Gość
~hipek
inna perspektywa 2013-06-09 11.03

prawda jest taka, że jak się samemu nie nauczysz, to nic nie osiągniesz. Nie trzeba kończyć nie wiadomo jak renomowanych liceów, można pochodzić z przysłowiowej Koziej Wólki - samozaparcie, ambicja i systematyczność pozwala osiągnąć marzenia :) Wiadomo inaczej się człowiek czuje w takiej "olimpijskiej" szkole, gdzie każdy jest Doogim Howserem, a inaczej jak w szkole nie ma zbytnio naukowo-ambitnej atmosfery (tak miałem) ale ważne co samemu się robi. Jak nie ma chęci to nawet najlepsi nauczyciele nie pomogą. Pozdrawiam!

Edward Gość
~Edward
SIGMA 2013-07-21 23.07

Dziwne, że nie ma prywatnego liceum SIGMA, które we Wrocławiu jest liderem szkół średnich.

Dodaj swój komentarz: