*
Dodane 2013-02-26 11.48 , komentarzy 3

Ktoś maluje krzyże na drzewach we Wrocławiu. Sprawą zajęła się policja

Namalowane spray'em krzyże pojawiły się m.in. na Ołbinie, przy Mostach Warszawskich czy w parku Zachodnim w pobliżu Kozanowa.

Krzyże na drzewach we Wrocławiu

Krzyże na drzewach we Wrocławiu

Autor: Kinga Czernichowska

W sumie może być ich nawet kilkaset. Urzędnicy zapewniają, że na pewno nie są to drzewa przeznaczone do wycinki, bo te oznacza się inaczej.

- Drzewa przeznaczone do wycinki standardowo oznakowane są "iksem" (X). Oznakowanie drzew białym krzyżem, nie jest związane z żadną z istniejących lub planowanych inwestycji w mieście - zapewnia Małgorzata Krajewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

I dodaje, że ani Zarząd Zieleni Miejskiej, ani ZDiUM nie są autorami krzyży. Sprawa została już skierowana do odpowiednich służb: zarówno policji, jak i straży miejskiej.
- Chcemy rozpocząć od sprawdzenia monitoringu miejskiego - mówi Krajewska.

Co o białych krzyżach na drzewach sądzą wrocławianie? Większość z nich twierdzi, że to zwykła dewastacja.

- Biegam codziennie w parku na Kozanowie. Zauważyłam, że krzyży jest coraz więcej, ale nie mam pojęcia, kto je maluje i co mają oznaczać - mówi Renata, mieszkanka Kozanowa.

Anna Dobrakowska, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, była przekonana, że drzewa z białymi krzyżami są przeznaczone do wycinki. 

- Z początku myślałam, że to drzewa przeznaczone do wycinki, ale pewnie ktoś sobie po prostu postanowił pomalować sprayem - mówi. - Nie robiłabym jednak z tego problemu. Widziałam w mieście dużo poważniejsze akty wandalizmu - dodaje.

Jak informuje straż miejska, autorom malunków na drzewach grozi 500 złotych grzywny. Jeśli okaże się, że straty są większe niż 250 złotych (ocenić to może właściciel terenu, na którym znajdują się drzewa), to sprawą zajmie się sąd.

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl

Woodstock 2013
Prawo jazdy 2013
Koncerty we Wrocławiu
Matisyahu

X

Miejsce
w rankingu
Kinga Czernichowska

Jestem absolwentką socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubię dobrą literaturę oraz kino, które wciąga. Wolny czas staram się spędzać aktywnie - uwielbiam różne formy fitnessu, w szczególności zumbę. Moje hobby to gra na pianinie. Przede wszystkim jednak lubię pisać, dzięki czemu praca jest moją pasją. Jeżeli wiesz, że coś ciekawego dzieje się w mieście, chcesz się podzielić ciekawym tematem, zrobić zdjęcia na koncercie, odezwij się. Mój mail to: kinga.czernichowska@mediaregionalne.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

gosc Gość
~gosc
debilizm 2013-03-01 16.28

niech na dupie wymaluje sobie debil krzyz albo u siebie w domu

dd Gość
~dd
Ty jestes debil 2013-04-11 17.39

A co tobie to przeszkadza U-beku debilu

aga Gość
~aga
pomyślcie o tym z innej strony 2013-05-12 16.57

słyszałam na ten temat, że ktoś propaguje w ten sposób ochronę drzew przed wycinką i niszczeniem ,a mianowicie chce pokazać mieszkańcom ile drzew jest wycinanych, szczególnie tych przydrożnych (bo rzekomo niebezpieczne dla kierowców) oraz ile ginie ich przy drogach od soli czy też podcinania im korzeni w czasie przebudowy dróg.To taki symbol ,że nad tymi drzewami postawiono już krzyż,że ich los jest przesądzony bo w mieście źle się dzieje, nie szanuje się drzew; a ludzie widząc ilość tych krzyży mają sobie uświadomić co by było gdyby te drzewa tam nie rosły,zobaczyć jak one są cenne . Moim zdaniem to dość skuteczny pomysł aby ludzie doceniali zieleń wokół nas i mieli świadomość, że ich wycinka to wcale nie jest taki dobry pomysł.

Dodaj swój komentarz: