*
Dodane 2014-07-31 09.50 , komentarzy 2

Arka Noego stanęła w Pławnej Górnej na Dolnym Śląsku [zdjęcia, wideo]

Dariusz Miliński, artysta z Pławnej Górnej, stworzył instalację, przypominającą Arkę Noego.

Dariusz Miliński, artysta z Pławnej Górnej, stworzy instalacje ...

"Pomnik Arka Noego" Dariusza Milińskiego

Autor: Dariusz Miliński

Drewniana instalacja ma 40 m długości, 15 m szerokości i 10 m wysokości. Stanęła na polu w Pławnej Górnej, tuż koło kościoła św. Tekli.

- To muzeum sztuki sakralnej dla ubogich - mówi pan Dariusz, malarz i twórca galerii sztuki w Pławnej Górnej (autor m.in. plakatów do filmów "Edi" i "Mój Nikifor"). - Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do Turynu, będą mogli tu zobaczyć kopię Całunu Turyńskiego i Świętego Graala.

Inspiracją były muszle

Na pomysł Pomnika Arki Noego pan Dariusz wpadł trzy lata temu. - Przygotowywałem bryłę wapienia na warsztaty rzeźbiarskie. W rozłupanej skale znalazłem muszle. Pomyślałem, że przed wiekami były tu morza i oceany. Wystarczyła odrobina wyobraźni, żeby na myśl przyszła Arka Noego - opowiada.

Zobacz galerię zdjęć z budowy Pomnika Arki Noego


Prace nad projektem ruszyły sześć miesięcy temu. Artysta postawił fundamenty i zbudował szkielet arki, pomagali mu przy tym mieszkańcy wsi. Pomnik został zbudowany z drewna, pochodzącego z dwóch starych stodół. - Belki są mocne i dobrze zaimpregnowane - podkreśla artysta, który w swoim projekcie wykorzysta także nowe drewno, głównie sosnowe i świerkowe.

Zobacz: Wrocławski Orszak Trzech Króli 2014. Zagra Arka Noego


Arka ma się wpisać w krajobraz "magicznej okolicy" Lwówka Śląskiego. W tym rejonie działa już: Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych, Zamek Śląskich Legend i gród rycerski - wymienia pan Dariusz.źródło: x-news/tvn24


Ekran i filmy o Arce Przymierza

W Arce Milińskiego znalazły się dzieła sztuki sakralnej, ludowej oraz relikwiarze, które pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Twórca umieścił w niej także ekran, na którym są wyświetlane filmy o Arce Przymierza. W środku budowli znalazły się także figury zwierząt wykonane z żywicy i poliestru.

- Pomieszczenie będzie dość ciemne. Nie ma sensu trzymać w środku żywych zwierząt. Za bardzo by się męczyły - wyjaśnia pan Dariusz. - Żywe zwierzęta będzie można zobaczyć przed Arką.

Arka Noego w Pławnej Górnej miała zostać otwarta dla zwiedzających na początku maja 2014, ale przedłużają sie procedury rejestracyjne. Za wstęp trzeba będzie zapłacić. Cena biletów nie jest jeszcze znana.

- Wszystko jest już praktycznie gotowe, ale na razie zatrzymała mnie bariera urzędnicza - kończy Dariusz Miliński.

Zobacz: Picasso, Dali i Goya we Wrocławiu. Wystawa Tauromachia - walka byków [zdjęcia]


Dariusz Miliński to malarz z Pławnej Górnej (wieś położona między Bolesławcem a Jelenią Górą). Artysta prowadzi własną galerię sztuki. Jest założycielem Stowarzyszenia Wspierania Kultury Wiejskiej i Bractwa Rycerskiego. We wrześniu 2013 roku wydał książkę autobiograficzną "Urodzony na cmentarzu". Twórca cały czas zabiega o rozwój Pławnej Górnej. Projekt "Pomnik Arka Noego" jest wykonywany w ramach programu "Pławna. Miejsce Magiczne".


X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Szczecin pozdrawia Noego - przecież to do nas przypłyniesz Gość
~Szczecin pozdrawia Noego - przecież to do nas przypłyniesz
Odjechany pomysł 2014-03-22 19.59

W materiale TVNu nasz pan Noe był w koszulce z Woodstocku.
Brawo panie Dariuszu

We Gość
~We
Polecam 2014-07-31 14.01

Polecam stronę GoldVOD.tv !! Telewizja online HD, Filmy, Seriale i Kabarety ! Sprawdź już teraz! goldvod.tv

Polecam stronę GoldVOD.tv !! Telewizja online HD, Filmy, Seriale i Kabarety ! Sprawdź już teraz! goldvod.tv

Dodaj swój komentarz: